• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

hızlı org çalma eğitimi 2 (akorlar)

• Konbuyu başlatan efes
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 16
  • Görülen : 6K

efes

Gold
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa900
tekrar merhaba;
ilk videomuzun devamı olan hızlı org çalma eğitimi ikinci bölüm makamlara ait akor dizilimleri.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=6m8Ce0kSLXk"]20140827 163151 Segment 0 x264 cut - YouTube[/ame]

Cevap: hızlı org çalma eğitimi 2 (akorlar)

Teşekkürler arkadaşlar iyi dilekleriniz icin, bildiğim kadarını paylaşmaya çalıştım. Eksikler olabilir , yakinlarimda kimse yoktu kendi imkanlarimla öğrendim o günleri iyi bilirim , biraz olsun destek olabildiysem ne mutlu bana , artik gerisi sizin emeğinize kalmış. Gerçi başlığı yanlış oldu " hızlı org çalma" yerine "hızlandırılmış org çalma eğitimi" yazmam gerekiyordu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Abi bitanesin yaaa çok teşekkür ederim

Heryerde herkesin aradığı ancak detay bulamadığı kimsenin uğraşıp yardımcı olmadığı şeyi video ile anlatmışsınız. Bunu kullanacak arkadaşlar ise sakın tembelliğe vurup ezber yapmasın. Akorların isimlerinide çalışsın. X bir parcada önüne akorları alınca basmakta zorlanmasın. Teşekkürler emeğin için.

Elinize sağlık, çok faydalı bir paylaşım. Fakat bir sorum, birde eklemem olacak. Sorum şu; majörde fa# - sibemol - do# basılır demişsiniz. Bu akor kulağıma hep uyumsuz gelmiştir. O notada ben kök akoru basıyorum genelde ama doğrusu nedir merak ediyorum. Özellikle kesin bilgiye sahip üstatlardan aydınlatmalarını bekliyorum.

Ekleme yapacağım konu şu; minörde birçok parçada bize lazım olacak önemli bir akor daha var. Re - sol - si Bu akorada eller mutlaka alışmalı ve bir tavsiye olarak akor basmaya en baştan ilk oktav içinde alışmalı. Bu hem daha seri geçiş yapmayı sağlar, hemde klavyenin sağ tarafında size alan sağlar.

Tekrar teşekkürler emekleriniz için.

Eksik olmayın.Teşekkür ederim.Çok faydalı oldu.Eğer yolunuz Ankara'ya düşerse sizi ağırlamak isterim.Bizlere emeğiniz geçti.Sevgiyle kalın..

hocam teşekürler daha önceki videonuzda da sormuştum ama tam anlayamıyorum bu işi . akor basarken sag el ile sol el paralellik gösteriyor ancak re major (yada minorden) geride pes akorları basacak yer kalmıyo klavyede. sizde örnekleri verirken re den yukarı çıkmışsınız aşşagı inerken hangi akorları nasıl basacaz . kafanızı şişiriyorum kusura bakmayın ama sorabilecegim kimse yok çevremde

tekrar merhaba;
ilk videomuzun devamı olan hızlı org çalma eğitimi ikinci bölüm makamlara ait akor dizilimleri.

Bu duyarliliginizdan dolayi ve emek verip tanitim yaptiginiz icin tesekkur ederim ustadim bilgi paylasinca bilgidir ve guzeldir sizin bu calismaniz bir cok kisinin eksigini tamamlamistir ciraklar artik usta olmalari gerekiyor cunku cirak ustayi gecmese sanat olmaz.

hocam teşekürler daha önceki videonuzda da sormuştum ama tam anlayamıyorum bu işi . akor basarken sag el ile sol el paralellik gösteriyor ancak re major (yada minorden) geride pes akorları basacak yer kalmıyo klavyede. sizde örnekleri verirken re den yukarı çıkmışsınız aşşagı inerken hangi akorları nasıl basacaz . kafanızı şişiriyorum kusura bakmayın ama sorabilecegim kimse yok çevremde

Akorları ilk oktav içerisinde basabilirsiniz. Doğru notalara basmanız kafidir.

Re: Cevap: hızlı org çalma eğitimi 2 (akorlar)

Yanlış anlamadıysam Re minor veya major akorundan sola doğru gitmeye çalışıyor ve sonda sadece Do major veya Do minor akoru olduğu için yer kalmadığını söylüyorsunuz. Geri doğru Si , La , sol diye giden akorları sag taraftan basabilirsiniz. :) Akor tarafında bir önceki oktava geçiş yapabilirsiniz. Si major minör akoru sık kullandığımız Am akorunun hemen sağında.

Böyle yapıyor ancak akor alamıyorsanız klavyenizde SPLIT özelliğinden AKOR BÖLÜMÜNÜ istediğiniz gibi genişletebilirsiniz SPLIT sayesinde tuşeleri istediğiniz yerden ayırabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla ve bilmediğinizi varsayarak bunları yazdım.