• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland Bk-5 Soru - Cevab Kısmı

Cevap: Roland Bk-5 Soru - Cevab Kısmı

iy günler arkadaşlar.bir hafta önce roland bk 5 or cihaz aldım.Cihazda usb deki sesler ve ritimlere girip çıktığında cihazın ayarları değişiyor.up2 ve lwr ışıkları yanıyor.bazı seslerin sesi kısılıyor.sesler çatlıyor.değişik sesler çıkıyor.cihazı açıp kapayınca sesler düzeliyor.acaba ben nerede hata yapıyorum.veya hangi ayarları nasıl yapmalıyım.
tuş hassasiyetini sabitlenmişşe ayarlıyorum .kendi kendine değişiyor.yardımlarınızı bekliyorum

bk 5 or de breath kontroller kullanılıyor mu ?

Arkadaşlar, benim bir problemim var ve hala çözemedim. Kayıt ettiğim bir performans sesi editlemek istediğimde aşağıda yazdığım adımları izlememe rağmen her seferinde editlediğim performans sesi yeni bir perf. ses olarak kayıt ediyor.

1- Önce daha önce kayıt ettiğim bir perf. sesi çağırıyorum, örneğin strings.
2- Exit yapıp ana ekrana geldikten sonra menuye girip 2. sesi ve efektleride ekledikten sonra tekrar exit yapıp ana ekrana geliyorum.
3- Daha sonra write a basarak kayıt etmek istediğimde ya başka bir perf. sesin üzerine yada sıfırdan yeni bir perf. ses olarak kayıt ediyor.

Yani daha önce kayıt ettiğim perf. sesin üzerine kayıt edemiyorum. Ama bazı durumlarda da çok nadir olarak kayıt edebiliyor fakat bunu neye göre ve nasıl yaptığını hala çözemedim. Acaba dikkat etmem bir noktamı var anlamadım? Aynı durumu yaşayan başka arkadaş varmı yada bu problemin çözümü nedir?

Kardeşim. Sorunun yanlış anlamadıysam şu. Bir ses seçiyorsun ve sen bu sesin efektlerini veya 2. sesini değiştiriyorsun. Sesi eski sesin üzerine yazmak istediğin halde ses yeniden yazılıyor. Sebebi şudur. Dirincisi sesi yazarken tempo ve ritim kitle. Ardından sesi seç. Ritim seçmeden sesi editle direk write bas. Sana soracak yeni den mi ses yapmak istiyorsun ya da üzerine yaz gibi bir yazı çıkacak. Nasıl şstersen öye kaydet. Enter dersen direk istne kaydeder. Yanlış kavramadıysam aleti sorun şu. Aslında sorundeğil de. Şimdi ses seçtik mesela. Alet hafızasına diyor ki sesi seçtin. Ses seçiliyken ritim değişince alet ön hafızaya ritim alıyor ve sesi algılamıyor. Yaptığın değişiklikleri direk ritim üzerine atanan ses olarak algılıyor ve yaptığın editi seçili olan ritim zerine yapıyor. Mesela sen 4 tel sesini vahde rb ye editledin. Daha sonra farkı ritim ve farklı bir ses ten çaldın mesela 4 4 türkü kaval. Sen daha önce editlemiş olduğun 4 teli seçtiğin de direk vahde rb ritmi gelir. Sen o ritim üzerine kaydettin çünkü. Velhasılı kelam ses editlerken ritim değiştirmiyoruz. Ses bankasından başka bir bankaya girmiyoruz. Umarım doğru ve açık bir şekilde yardımcı olmuşumdur.

Kardeşim. Sorunun yanlış anlamadıysam şu. Bir ses seçiyorsun ve sen bu sesin efektlerini veya 2. sesini değiştiriyorsun. Sesi eski sesin üzerine yazmak istediğin halde ses yeniden yazılıyor. Sebebi şudur. Dirincisi sesi yazarken tempo ve ritim kitle. Ardından sesi seç. Ritim seçmeden sesi editle direk write bas. Sana soracak yeni den mi ses yapmak istiyorsun ya da üzerine yaz gibi bir yazı çıkacak. Nasıl şstersen öye kaydet. Enter dersen direk istne kaydeder. Yanlış kavramadıysam aleti sorun şu. Aslında sorundeğil de. Şimdi ses seçtik mesela. Alet hafızasına diyor ki sesi seçtin. Ses seçiliyken ritim değişince alet ön hafızaya ritim alıyor ve sesi algılamıyor. Yaptığın değişiklikleri direk ritim üzerine atanan ses olarak algılıyor ve yaptığın editi seçili olan ritim zerine yapıyor. Mesela sen 4 tel sesini vahde rb ye editledin. Daha sonra farkı ritim ve farklı bir ses ten çaldın mesela 4 4 türkü kaval. Sen daha önce editlemiş olduğun 4 teli seçtiğin de direk vahde rb ritmi gelir. Sen o ritim üzerine kaydettin çünkü. Velhasılı kelam ses editlerken ritim değiştirmiyoruz. Ses bankasından başka bir bankaya girmiyoruz. Umarım doğru ve açık bir şekilde yardımcı olmuşumdur.

Öncelikle cevap için tşk ederim hocam. Şurayı tam olarak anlamadım "sesi yazarken tempo ve ritim kitle. Ardından sesi seç. Ritim seçmeden sesi editle direk write bas. Sana soracak yeni den mi ses yapmak istiyorsun ya da üzerine yaz gibi bir yazı çıkacak. Nasıl istersen öye kaydet. Enter dersen direk istne kaydeder" Tempo kitlemeyi biliyorum fakat ririm kitlemek nasıl yapılır? Şimdi makineyi fabrika ayarlarına getirip Mürhenin paylaştığı video daki şekilde aleti tekrar ayarlayacağım. Umarım sorun çözülür...

Kardeşim senin de dediğin gibi mürhen sarmacı nın videosunda ki ayarlar otomatikmen teempo ve ritim kiitliyor. Sen o ayarları yap. Ardından sana şunu söyleyeyim. Diyelim ki 4 tel elektro bağlama sesi editleyeceksin. Sesi seç. Ve exıt a bas. Ekran da seçtiğin ses yazıyorsa sıkıntı olmayacaktır. Şayet ekran da seçili ritimin ismi yazıyorsa senin dediğin sorun oluşur. Sen direk ekrana bak. Ses yazıyorsa sorun yok. Mürhen sarmacının videosunda ki ayarları da yaparsan çok iyi olur

Hadi Güzel Ritimler, Sesler Yapında Paylaşın Be :)

Kardeşim senin de dediğin gibi mürhen sarmacı nın videosunda ki ayarlar otomatikmen teempo ve ritim kiitliyor. Sen o ayarları yap. Ardından sana şunu söyleyeyim. Diyelim ki 4 tel elektro bağlama sesi editleyeceksin. Sesi seç. Ve exıt a bas. Ekran da seçtiğin ses yazıyorsa sıkıntı olmayacaktır. Şayet ekran da seçili ritimin ismi yazıyorsa senin dediğin sorun oluşur. Sen direk ekrana bak. Ses yazıyorsa sorun yok. Mürhen sarmacının videosunda ki ayarları da yaparsan çok iyi olur

Problem zaten bu. Perf. sesi çektikten sonra ana ekranda Per. ses değilde ritimin isminin görünmesi. Bu durumda perf. sesi üzerine değil başka bir kanala kayıt ediyor malesaf...:mad: