• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

yetmez roland yetmez!!!

pianist24

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Korg pa80
selamlar meslekdaslarim!
bende eskiden tabiri cayizse rolandciydim e35 le basladim bu ise sonra e70, g800, em2000, sonrada roland türk piyasasini hayal kirikligina ugrattigi o yillarda korga gectim.
Kendim berlinde piyanistlik yapiyor ve söylemeye calisiyorum. simdi gelelim asil konuya ah roland inanin cogu müzisyen rolandtan eski efsanesini yaratmasini bekliyor. Sahsen ben kendi adima bekliyorum fakat gw8 konusuna gelirsek durum söyle
tamam zuhal müzik özellikle serkan cabalar sarf ediyorda eksikliklerde yok degil hani. Nerde mey sesi? davul kitleri ve yaylilarin kalitesi ortada. korgta isler böyle degil. misal ce-exp board diye bir sesboardu var piyasada adamlar hakkini veriyorlar. Böyle ritim updateyle versyon yenilemekle olmaz bu is. Roland bir türkiye modeli üretmesi gerekiyor. Fakat oyuncak degil adam gibi bir kasasi olan ve kaliteli sesler barindiran bir org piyasada olsa ideal budur. Tamam gw8 in güzel sesleri yokmu var, bati sesleri mükemmel türk seslerinde kullanila bilinir bir kac sesin disinda ne var? Riti ses degistirmek icin 50 tane tusa basman gerekiyor, sahnede solist okurken bununlami ugrasacagiz. yok roland yetmez bukadar. mazideki tanidigimiz roland farkliydi. tüm foruma saygilarimla

Cevap: yetmez roland yetmez!!!

Sana tamamen katılıyorum arkadaşım.Ben de senin gibi yıllarca rolandın bir çok klavyesini kullandım.Tamamen rolandçıydım. Hatta Korgçularla tatlı bir çekişme halindeydik. Eski E-40'ım hala duruyor.
Ama neylersin ki adamlar Türkiye'deki pazarı önemsemiyor. EXR-40'ı makyajlayıp yeni diye piyasaya sürdüklerinde beni, seni ve tanıdığım birçok rolançı arkadaşımı kaybettiler.Alet neredeyse E-40 ın aynısıydı.Şimdi ne oldu hepimiz Korga döndük.

Şimdi pa 80 kullanıyorum herşeyiyle memnunum ama şunun hala savunucusuyum:Kim ne derse desin Roland'ın elektronik mantığı Korga göre daha akla yatkın.daha kullanışlı.Aletin verdiği tepkiler daha mantıksal.Yani bu şuna benziyor.yeni kullanmaya başladığınız iki farklı marka cep tel.da bir menüyü elinizle koymuş gibi bulurken diğerinde bulamayıp alakasız bir yerden çıkar ya... bana öyle geliyor korg. Bir de 12 yıllık rolandçılığımda daha ne bir swich,ne bir pot değiştirmemiştim.Ama korg öyle değil...

Naçizane benim fikirlerim katılana da katılmayana da saygım sonsuz.Sonuçta korg kullanıyoruz. Ama biz değil onlar kaybetti.Bu kadar müzisyen,bu kadar pazar...Evet aynen öyle...YETMEZ ROLAND YETMEZ...ELİN OĞLU UÇMUŞ...

.
hımm.. yeni bir polemik konusu.
bak demedi deme ibrahim bu korgculardan korgulur

rolandın sample bir cihaz çıkarması isteniyor genellikle.zamanında va7 aleti sampleydi galiba.kaliteli bir aletti onu niye işlemediler biri anlatırsa sevinirim.taş gibi makinaydı.şimdi kimse kullanmıyor,karadeniz yöresinde birkaç kişi hariç.

ben rolandçıyım ama şunu gözardı edemem : korg türk müziği piyasasında müthiş yere sahip.bende gw-8 var,inanın bu gw-8 sample özelliklerine sahip olsa ve world bankasındaki ritimler türk ritimlerine göre değiştirilebilirse ve khaligi 1-2-3 ve or ,greek davul takımları değiştiilip yerlerine türkçe davul takımları atılsa çok güzel iş yapar ama benm dediklerim sadece hayal... bana korgun Türk müziği için ses ve ritim kalitesi çok iyi ve doyurucu geliyor.batı müziği ile uğraşanlar için roland müthiş bir imkan.fiyatı korga göre daha düşük (gw-8 için konuşuyorum).... hadi bakalım hayırlısı. her şeye rağmen roland kötü bir org değil bende gw-8 var ve ben memnunum o fiyata o kalite (türk müziği bakımından konuşuyorum)....
hatam varsa arkadaşlar beni düzeltmenizi istiyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:

@akor
va7, 76, gibi aletlerde roland vari phrase diye bir sample teknolojisini piyasaya sürdü. tutmadi tabiki.
em2000 ve g1000 da zip sürücüleri kullandilar, resmen treni kacirdilar sonrada bitisleri oldu zaten.

G70 rekor satış yaptıktan sonra Roland ilk darbeyi Fantom G den yedi. Daha sonraki hiçbir aleti tutmadı. GW8 i çıkararak hem nakit akışını sağladılar hem stok parçaları kullandılar hem de fiyat performans oranı çok yüksek aletle piyasaya tutunmaya çalıştılar. 01 Eylül 2009 tarihinde ise alete versiyonla birçok özellik eklediler. Türkiyede konuşulan tek aleti GW8..Esasta bu piyasa tüm dünyada çok daraldı. Üretim yapmak belkide ekonomik değil. Büyük oyuncular tek tek çekiliyor. Dua edelim roland da bırakmasın. Rekabet azalırsa zararı biz görürüz.

Pa80'inde çok yeni bir klavye olduğu söylenemez. Bildiğim kadarıyla Korg da batı yönelikli klavyeler çıkarıyor, ama örneğin Korg TR'nin doğu ile pek alakası olmamasına rağmen sample okuyabildiğinden muhtemelen işte zurna, bağlama vb. sesleri alete yükleyerek düğünlerde kullanan da vardır iş gene sizde bitiyor. Roland da batı ağırlıklı çalışmasında en büyük etken tabi ki popüleritesi ve bu sayede daha fazla para getirmesi, zaten mantıken bikaç ülke için doğu sesleri doğu ritimlerine çok ağırlık verseler batı müziğini önemsemeseler işte asıl o zaman batarlar. Kusursuz batı müziği için kusurlu doğu müziği bana mantıklı geliyor açıkcası, olması gereken de bu; İş doğu müziği ile uğraşmak isteyenlere kalıyor. Bu benim düşüncem tabi...

@ berk5 kardesim:
bati dogu müzigi diye ayirmissin, kusurlu kusursuz tabirlerini kullanmissin!
Güzel kardesim ben baglama, kaval, zurna sesleriyle asik ve ozanlarin deyisleriyle büyüdüm. baticilik kusursuzluksa ben senin tabirince kusurlu müzik yapmaya devam edecegim. Korg tr den söz etmissin. Mustafa koldamcadan yola cikarsak adam yillarini vermis korg distribitörlügüne. Korg firmasi türk ve arab pazarini önemsemek zorunda kaldi evet zorunda kaldi diyorum cünkü yüzde 70 ürettikleri orglari bu pazara sattilar. Yoksa yapona ney türk arab müziginden. Pa80deki drumkitlerin icerisinde bulunan bazi sesler korg trnin eseridir, pa55 tr, 500 tr özel yapilmis modellerdir her nekadar oyuncaklari andirsalarda. yaponlar üretimde bile pazarimizi ciddiye ve kahile almamaya calissada kabul etmek zorunda kalacaklar ve hadlerini bilecekler baba.
Roland barkat döneminde e-14 tr diye bir (oyuncak) model sürmüstü piyasaya bununlada kaldi zaten. Rolandin efsane yaratmasini istemezmiyim tabiki isterim fakat türkiyeden yani zuhal müzikten baski gelmesi lazim. oturmakla ritim yazmakla olmuyo bu tür calismalar.
Anadolucu, karadenizci, arabeskci, mey ve kavalci pianistten tüm foruma saygilarimla!

Hayır yanlış anlaşılma olmuş ben doğu müziğine kusurlu demedim. Klavyenin sesleri için dedim. Yani sırf batı müziğine kasıp kusursuz yapıyorlar ve doğu müziğini fazla sallamayıp kusurlu yapıyorlar ki sizler de şikayetçisiniz ve daha kaliteli kusursuz doğu müziği istiyorsunuz. Ben de bunun artık talep arz meselesi olduğunu belirtmek istedim. Yani herşey malesef para...

Moderatör tarafında düzenlendi: