• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

transpoze hakkında lütfen bilgi

memo63005

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
transpoze notaları hakkında bilgi istiyorum. yani -1 -2 -3 -4 -5 -6 -7 -8 -9 -10 -11 -12 ve 0 +1 +2 +3 +4 +5 +6 +7 +8 +9 +10 +11 +12 bunlar hangi notalrdır. tam olarak anlatamadıysam siz anlamışsınız sayın ustalar şarkıcının söyleyeceği notaları istiyorum... örneği LA ve DO notaları transpoze kaç ile çalınır... bilgi verecek ustalara şimdiden teşekkür ederim... acill.

Cevap: transpoze hakkında lütfen bilgi

kardeşim oturaklı yerinde bir konu açmışsın.. tebrik ederim.. üstadlarımızın yardımcı olacaklarından eminim...

- işareti parçayı pesleştirir yani kalınlaştırır.her eksi yarım ton pes yapar. + ise parçayı tizleştirir yani inceltir.her + yarım ton tiz yapar.buna göre bulunduğunuz tondan kaç ses tiz veya pes istiyorsan o oranda + veya - işaretlersin. ben transpoze kullanmadığım için şu anda do veya la kaç oluyor bilemiyorum.ama deneyerek bulabilirsin..umarım yardımcı olabilmişimdir.kolay gelsin memo63005 ..

transpoze kullanan arkadaşlar yardımcı olacaktır mutlaka.

klavye düzeninde hangı ses üzeri calıyorsan o ses hariç transpoze etmek ıstedıgın notaya kadar tuşları sayma yöntemi ile notayı bulursun
örnek : ben mi üzeri calıyorsam ve sanatcının sesi la ise +5 dik -7 de pes olarak sayılır herbır nota diyez ve bemoller de dahıl sayacaksın

saygılarımla

Bir çok müzisyen re meya mi kadansından çalar.
Mi ye göre
-1 mi bemol yani re diyez
-2 re
-3 re bemol yani do diyez
-4 do
-5 si
-6 si bemol yani la diyez
-7 la
-8 la bemol yani sol diyez
-9 sol
- 10 sol bemol yani fa diyez
-11 fa
-12 mi pes bir oktav alt

+1 fa diyez
+2 sol
+3 sol diyez
+4 la
+5 la diyez
+6 si diyez
+7 si
+8 do
+9 do diyez
+10 re
+11 re diyez
+12 mi üst oktav

bir sonraki konu re için olacaqk biraz nefes alıyım.

Sanatcı ya göre karar sesi değişir. Karadeniz kemenche çileri
fa diyez sol la ve do okuyabiliriler.
erkek ve bayana göre değişir. Bilemiyorum ayrıca bir çok sanatcı şundan bundan çal derler ama bi taraflarını yırtarlar seslerini bilmezler. sorduğun zaman la si derler çoğunlukla , sanki bir şey varmış gibi.
Ben genelde do okurum ağırlıkta., yazları mi olur çoğunlukla. Parçaya göre kızmen değişir. Soru çok zor valla.

re

-1 re bemol yani do diyez
-2 do
-3 si
-4 si bemol yani la diyez
-5 la
-6 la bemol yani sol diyez
-7 sol
-8 sol bemol yani fa diyez
-9 fa
-10 mi
-11 mi bemol yani re diyez
-12 re alt oktav

+1 re diyez
+2 mi
+3 fa
+4 fa diyez
+5 sol
+6 sol diyez
+7 la
+8 la diyez
+9 si
+10 do
+11 do diyez
+12 re üst oktav
-9

teşekkür ederim ferdesu

paylaşımın için çok teşekkür ederim İTHROFİLO. bu senin dediğin komalara göremi

pratik bir yöntem yeni başlayanlar için:diyelim sol karar çalmak istiyorsunuz(ama mi karar da çalıyorsunuz) önce sol notasına basarsınız.sesi hafızanızda tutup mi notasınagelir ve transpoze tuşları ile az önce duyduğunuz sol sesini duyana kadar mi ye basarsınız.transpozesiz mi olan ses artık sol olmuştur.mi üzerinden makamlara göre koma değerleri değişmez.bu iş için müzik kulağınızın iyi olması gerekir.selamlar

paylaşımın için çok teşekkür ederim İTHROFİLO. bu senin dediğin komalara göremi

Yok bu sadece 2 karar çalma yöntemi için geçerli. Koma ise ap ayrı olay. Mi düzenine göre çalma komaları do diye ve fa diyeze koma verilir, re düzenine göre mi ve si ye koma verilir.