• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PİTCH BENDERi KULLANMAK

Gültekin

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
PİTCH BENDERi KULLANMAK

İzlediğim bazı videolarda org kullananların Joistik Pitch Benderi gereğinden çok ve sürekli ileri-geri uçlu kullandıklarını, bu durum sonucunda şarkının orijinal ahenginin bozulduğunu ve çalanın da bu durumdan farkında olmadığını gözlemledim.

Joistik Pitch Benderi bu kadar çok ileri-geri uçlu (orantısız) kullanmak bir alışkanlık mıdır? Yoksa dinleyicileri daha çok etkilediğine veya şarkıyı güzelleştirdiğine inanmak mıdır? Bu durum sizce normal midir? Anlayamadım.

Joistik Pitch Benderi, ilgili nota sesi üzerinde kaydırma yaparken yerinde ve ölçüsünde kullanabilen için söylenecek bir sözüm yok.

İnternette izlediğim bazı videolarda aşağıda belirttiğim durumları görecek misiniz?

Benim gözlemimde; ilgili nota sesinin kaydırma yaparken orantısız kullanılabildiği, kontrolsüz vibrasyon/efekt sonucunda hoşa gitmeyen gereksiz titreşimlerin ve detonelerin oluştuğu, voltajı düşük teypten gelen seslere benzediği, elin Pitch Benderde iken akorda gecikmelere ve eksikliğe sebep olduğu vs.

Şarkıda süsleme sanatını yaparken; Pitch Benderi orantısız ileri-geri uçlu (vibrasyon) yapmak yerine akor kullanmayı tercih edilmesi daha güzel olacaktır.

Saygı ve sevgilerimle,

Cevap: PİTCH BENDERi KULLANMAK

Haklısınız! Orglar akustik veya elektronik enstrumanların seslerini gerçeğine en yakın şekilde taklit edebilmemiz için yapılmış cihazlardır. Pitch bender'ın amacı da budur: gerçeğe yakın vibrasyonlar, kaydırmalar, süslemeler vs.
Keman sesini taklit ederken dozunda pitch bender kullanmak lezzet verir, fakat akordiyon sesinde gereksizdir. Bir de son günlerde moda olan "macun ses" tabir edilen klavyelere özel sesler vardır, bunlarda da dozunda pitch bender kullanmak lezzet verir.
Ancak sizinde şikayet ettiğiniz gibi dozunda kullanıp yapılan işe lezzet verebilenler çok fazla değil. Daha da kötüsü, pitch bender ile saçma sapan vibrasyonlar, kaydırmalar yapan arkadaşlarımız ortaya çıkan sonucun kötü olduğunun farkında değiller. En kötüsü de, dinleyicilerde de böyle bir beklenti oluştu ( özellikle düğün sektöründe) Çünkü yıllardır düğünlerde bol macunlu sesler duyuyorlar.
Genelde bizdeki "iyi klavyeci" ölçüsü şu: ne kadar macun yapabiliyor ve ne kadar hızlı...

Üstünüze almayın lütfen ama bende bu pitchbend kullanımına karşı duranların bir çoğunun pitchbend kullanamadığı için bu duruma bozulduğunu ve bu yüzden pitchbend kullanımına karşı olduklarını düşünüyorum.

Bana kalırsa pitchbend ile tuselere basış bir bütündür. Bizim muzigimizde Nefesli ve çalgılar çok fazla kullanılır klarnet ney zurna gibi. Yani klavyelerde en çok bunlar kullanılır doğal olarak.Buna kemanda eklenebilir belki. Dolayısı ile bu tür enstrümanlar da nota geçişleri direk olarak gerçekleşmez. Tuşlara basış hızı ve aynı zamanda pitchbend ile beraber klavyeden de gerçek enstruman tadında bir nota geçişi sağlanmış olur. Aksi halde zurna zurnaya sadece ses olarak benzer.

Bilmem anlayabiliyor muyum? Şahsınız nezdinde söylemedim sakın üstünüze almayın. Tüm bunları pitchbendi iyi kullanamayan, tuşelere basış sertlikleri ile beraber zurnanın gerçek tadını veremeyen birisi olarak yazıyorum. :) Klarnetim yine fena değil ama zurna berbat. Hele Keman hiç kullanmıyorum zaten. :)

pichbend kullanmak duygu işidir herkes pichbendi kullanamaz ne ilginçtir ki en güzel pichbend kullanan solaklardır benim hocam solak çok iyi pichbend kullanıyor tabii umut açıkgöz gibi değil benim org a merakım pichbend le başladı bi ayrı konu ise orgtaki gerçek enstrümanları gerçek enstrüman gibi kullanma demoları inceliyorum orgta bağlamayı da kemanı da yaylılarıda aynı şekilde çalmış şimdi o arkadaşta en kral alet var ama neye yarar

Değerli Arkadaşlar;

Açıklamalarınıza aynen katılıyorum.

Özellikle nefesli ve yaylı seslerde hassasiyetle kullanılamadığı zaman kulağa hiç de hoş gelmiyor. Bazen de bağlama seslerinde dozu kaçırılınca kötü oluyor. İşte bunları iyi sezmek gerekir.Duygularımızı ifade ederken uç noktalara doğru fazladan sesleri kaydırmak, esnetmek sanatsal bir özellik olsa bile mevcut koma değerlerinden ve doğal olmaktan uzaklaşmış oluruz. Sesin bir lastik gibi belirsizleştirerek esnetilmesi pek hoş bir durum değildir. Bu hususta hassasiyetimiz yoksa ya hiç kullanmamak ya da gerekli yerde gerektiği kadar kullanmayı bilmektir. Bir taraftan melodi varsa bir taraftan da akor vardır. Akor olan yerde, akoru arka plana iterek Pitch Benderi oyuncak olarak ön planda görmemeliyiz. Aksi halde müzik kalitesi düşer.

Saygı ve sevgilerimle.

Akor derseniz tabiki akor öncelikli. Bırakın pitchbendi sağ el ile parçanın 10 notasının 5'ini eksim basın. Ama akor ve ritim doğru ise o parça yerini bulur. Hatta bazı parçalarda hiç çalmayın öyle güzel besteki akoru düzgün basın parçanın ne olduğu anlaşılıyor. Akor konusunda katılıyorum. :) O yüzden her parçanın akorunu arıyor, seçeneklerini deniyor, hangisi gerçekten doğru ise onu kullanıyor, gerektiği durumlarda kendim düzeltiyorum. Çalarken buna göre basıyorum. Bazen enstrümanı kısıp ritmin sesini açıyorum akorlar güzel geliyor :)

ah o macuncular ah arkadaşlar pıcbender oyuncak olmamalı bence yerinde kullanılmalı gözümle gördüm arkadaşın biri sahnede piano sesindebile kullanıyordu artı koma bile vardı şaşırdım birden sordum kendisine güzel geliyordedim adam demezmi bilader org böyle çalınır diye şükür ben onun gibi çalmıyorum çok şükür

Akor onemli ama pitch bendi en iyi kullananlardan biri ergun altund`ur bence...

Kullanilacaksa duygulu kullanilmalidir pitch bender ne kadar duygulu kullanilirsa o kadar guzel cikar caldigin melodi..

Bence umut acikgoz hic duygulu kullanamiyor pitc bendi kendini orgun basinda kayip ettiginden dolayi artik duyguda bozuluyor ..

Pitch bender kullanmak buyuk bir konsantre gerektirir ...

Gelisi guzel vibrasyon yaptiran arkadaslar lutfen biraz daha calisin duygunuzu katin, daha cok hakimiyet .. Ha gayret olacak olacak ... :)

Kullanan nasıl lezzet veriyor müziğe .....