• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

PA900 ve BK5 yerinde inceledim..İzlenimlerim..

• Konbuyu başlatan My75
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 6
  • Görülen : 2K

My75

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yok
Bugün tünele gittim,PA900 ile BK5 i inceledim..

PA900 ses ve ritim olarak,özellikle klarnet ve zurna sesi 10 numara,büyük dokunmatik ekran sayesinde süper rahat kullanım avantajı var..

Fakat nette yapılan bazı yorumlara gözümle görünce hak verdimki aksini düşünüyordum aslında..

Ön panel yani ekran ve butonların olduğu yerler fena değil fakat plastik kasası sanki demirdöküm sobaların gövdesine gümüş boya atılmış gibi pürüzlü duruyor..PA800 de aynıymış güya öyle dediler canlı görmedim yani boyaymış..

Sol köşedeki kulaklık çıkışı çok basit duruyor,yazı bile yok,bendeki medelinin bile çıkışı daha güzel görünümde..Ayrıca klavye çok hafif ve zayıf,sanki ince ve basitmiş gibi ama çok rahat bir kullanımı var,çok hızlı geçişler yapabildim ama dediğim gibi PA80 gibi asla değil..Belkide alıcı gözü ile baktığım için gözüme basit geldi bilmiyorum..

Bunların haricinde gerçekten çok güzel,PA3x ritimlerini yükleyebiliyormuşsun..

Gelelim BK5' e ,PA900'e göre kasa kalitesi ön planda,klavye olarak çok farkı yok biraz daha sert gibi..Ritimleri çok beğendim ama yerli soundları çok iyi değil gibi..Ekran küçük ama aslında çokda zor kullanımı yok gibi..Ama ekranın dikine dikdörtgen olması sırıtıyor..

Aslında ben yine kararsız kaldım,sırf bir kaç yerli sound için PA900 mü alayım diyorum kendi kendime ama yinede alacağım sanırım..

Bu arada sırf ses derken PA900 ü en çok yerli sesleri için istedim yoksa diğer özellikleri tabiki BK5 ile kıyaslanmaz..

Kısaca PA900 4500tl olarak BK5 den çok üstün ama BK5 de onun yarı fiyatında olmasına rağmen fena alet değil..

Bu arada megamüzik te hala sıfır kapalı kutu PA800 var haberiniz olsun,sanırım son partilermiş bir kaç aya kadar biter dediler..1900€ ,meraklısına duyurayım dedim..

Cevap: PA900 ve BK5 yerinde inceledim..İzlenimlerim..

Pa80 den sonra hangl orgu alsanız alışmak zor gelebilir bence org alırken sahnede nasılk olur bi düşünce yalnış ben bi dinleyici olarak görüşlerimi anlatayım yaklaşık 6 ayrı piyanist arkadaşımın sahnesinde bulundum salon ve gazinoda pa60 xd9 pa80 kullanıyorlar pop cafe tarzı yerlerde ise pa80 pa800 kullanıyorlar üşenmedim saydım 19.00 23.00 arası salonda yapılan bi düğünde yaplıan canlı müzik 1.45 dakika kullanılan ritim sayısı 10u geçmedi ses olarakta 22 ses gazino programı laptop ağırlıkl istekler 22.00 05.00 kullanılan ritim sayısı 16 ses olarak 28 pop olarakta öyle bunlar benim gözlemlerim siz sadece kendinizi tatmin edicek bi org bakın enaz 5 sene kullanabileceğiniz sizi tatmin edicek bi cihaz bakın siz tatmin olursanız dinleyici de tatmin olur

Kardeşim al bi pa 900 bak keyfine sağlam 5-6 yıl gider teknolojisi,bk-5 herşeyden önce kullanıcıya kapalı bi zaman sonra aynı şeylerden sıkılırsın,bende daha önce ketron vardı çok güzel aletti ama kullanıcıya kapalı olması hrp aynı şeyler sıktı bizaman sonra,pa 900 aldınmı atıyorum yarın bi gün güzel bi USB çıkar sampler leri drumsları güzel olan gider alırsın cihazı sen bile tanıyamazssın işte korgun o güzelliği var ,ne kadar korg soundundan nefret etsemde,işte bu tip olaylar yüzünden kullanıcıyı kendine bağlıyor,bende pa 600 var hani önümüzdeki yaza pa 900 düşünmüyor değilim ram in fazla olması 3x ritmlerini okuması avantaş,biraz önce bi forum sitesinde okudum TYROS 5 avrupada satıştaymış arkadaş almış ama oda ne TYROS 2-3-4 ritimlerini okumuyor convert ettim bu sefer de ii okumadı yazmış,buyur 10 bin tl lik org a bak....

Mesut bey yazışmalarınızdan dolayı durumunuzu çok iyi anlıyorum. Mesele sadece fiyatla ilgilide değil ki hadi iki kat para verip onu alasın. Program yapılacak olsa ona göre değerlendirme yapılabilir. Onun dışında bence bk5 yeterli ve fazlası da var. Fiyat/performans/kullanım amacı olarak.

Bir süre sonra belki değiştirmeyi düşünüyorum bk-5'i...Fakat beğenmediğim için falan değil. İster para harcama tutkusu diyelim isterse başka klavyeleri deneme tutkusu. Bu durumda benim en çok ilgimi çeken pa900'de mic girişi ve efectleri olması. Ona rağmen kasadaki görüntü gerçekten beni itiyor. Bakalım belki 6 ay içinde yeni bir klavye çıkarır korg. :) Belki de A2000 diyorum. Ama görüyorum ki hiç paylaşım yok. Yani set olarak değil bu forumda bile çok hareketli değil. Aklımıza birşey takılsa veya birşey yapalım desek ses seda yok. Tabi bk-5'deki hareketi gördük ya heran chat ortamı gibi maaşallah :)

Kardeşim al bi pa 900 bak keyfine sağlam 5-6 yıl gider teknolojisi,bk-5 herşeyden önce kullanıcıya kapalı bi zaman sonra aynı şeylerden sıkılırsın,bende daha önce ketron vardı çok güzel aletti ama kullanıcıya kapalı olması hrp aynı şeyler sıktı bizaman sonra,pa 900 aldınmı atıyorum yarın bi gün güzel bi USB çıkar sampler leri drumsları güzel olan gider alırsın cihazı sen bile tanıyamazssın işte korgun o güzelliği var ,ne kadar korg soundundan nefret etsemde,işte bu tip olaylar yüzünden kullanıcıyı kendine bağlıyor,bende pa 600 var hani önümüzdeki yaza pa 900 düşünmüyor değilim ram in fazla olması 3x ritmlerini okuması avantaş,biraz önce bi forum sitesinde okudum TYROS 5 avrupada satıştaymış arkadaş almış ama oda ne TYROS 2-3-4 ritimlerini okumuyor convert ettim bu sefer de ii okumadı yazmış,buyur 10 bin tl lik org a bak....

Evet haklısın bende o yüzden PA900 diyorum..

Tamam ev kullanıcısı olabilirim(şimdilik) ama ev kullanıcısıyım diyede bana yeter yada idare ederim diyemiyorum artık..

Sample sound olayı gerçekten çok önemli aslında,sound ne kadar gerçekçi olursa insan dahada üretken oluyor,daha bir hissederek çalabiliyor..Mesela bk5 zurna ve pa900 zurna ile bir halay çalsan ister istemez insan orijinal bir parçadaki gibi çalabiliyor çünkü o parçadaki zurna sesini hissediyorsun ve ona göre yönlenebiliyorsun..

Ben sadece seslere göre insanların üretkenliğinin değiştiğini anlatmaya çalıştım..Hani diyorlar ya alette suç yok iyi müzisyen her alette kendini gösterir diye,tamam yine gösterir ama gerçekçi bir ses ile daha çok gösterir bence..Çünkü dinleyicide performansdan ziyade duyduğu tonlardan dolayı orijinal parçaları daha iyi yaşar diye düşünüyorum..

Kısaca demek istediğim kuru kuru bir piano çalmak var bide reverb verilmiş bir piano çalmak var,şimdi hangisinde daha bir haz alıpda doğaçlama yaparsın? İşte demek istediğim bu,yani tonların daha gerçekçi olmasıda ayrı bir ruh katıyor insana..

Ben burada kıyaslama yapıpda BK5 e haksızlık yapmak istemem,dediğim gibi o fiyata o alet emin olun size fazlasını veriyor yani çok şey beklemeyin..

Bk-5 = 3 kuruşa alınan <4 kuruşluk alet.
Pa900 = 6 kuruşa alınan >6 kuruşluk alet.

2 Açılım çok büyük anlatım ifade ediyor. :)

Mesut bey yazışmalarınızdan dolayı durumunuzu çok iyi anlıyorum. Mesele sadece fiyatla ilgilide değil ki hadi iki kat para verip onu alasın. Program yapılacak olsa ona göre değerlendirme yapılabilir. Onun dışında bence bk5 yeterli ve fazlası da var. Fiyat/performans/kullanım amacı olarak.

Bir süre sonra belki değiştirmeyi düşünüyorum bk-5'i...Fakat beğenmediğim için falan değil. İster para harcama tutkusu diyelim isterse başka klavyeleri deneme tutkusu. Bu durumda benim en çok ilgimi çeken pa900'de mic girişi ve efectleri olması. Ona rağmen kasadaki görüntü gerçekten beni itiyor. Bakalım belki 6 ay içinde yeni bir klavye çıkarır korg. :) Belki de A2000 diyorum. Ama görüyorum ki hiç paylaşım yok. Yani set olarak değil bu forumda bile çok hareketli değil. Aklımıza birşey takılsa veya birşey yapalım desek ses seda yok. Tabi bk-5'deki hareketi gördük ya heran chat ortamı gibi maaşallah :)

Tamamen aynı düşüncedeyiz,şuan için fiyatta değilim ben,seni nasıl mikrofon olayı çekiyorsa benide kullanım kolaylığı ve sample soundları çekiyor..PA900 ün paneli çok güzel yanlış anlaşılmasın sadece geri kalan kasa kısmı tuhafıma geldi,belkide hep aynı tip kasalara alıştığımızdan olabilir..

Birde ben hep ev kullanıcısıyım diyorum ama şöyle bir durum var yani ben sürekli demo tarzı müzikler,beste ve ritim yazma çalışmaları yapacağım..Öyle ritim açıp kendimi tatmin etmeyeceğim,yani bununda etkisi var PA900 almamda..Çünkü ben PA80 ile o kadar hızlı ve kolay şekilde ritim veya kanal kayıt yazıyordumki bunu PA900 dende bekliyorum..

Ama Roland prelüde de o kadar uğraştımki BK5 dede uğraşılır diye düşündüm..Yanlış bir perküsyona bassan 2 saat menüye girip tek tek siliyorsun işin yoksa..Ama PA80 de tuşlara koma verir gibi delete tuşuna basıp istediğin perküsyona tıklayarak silebiliyorsun..

Tekrar söylüyorum,BK5 e haksızlık yapmak istemem,dediğim gibi o fiyata o alet emin olun size fazlasını veriyor yani çok şey beklemeyin..

Ben özellikle vurguluyorum ki diğer konudada vurgulamaya başladım,ben burada kıyaslama yapmıyorum çünkü çok ayrı konumdalar yani fiyatına göre her 2 alette isteneni veriyor..

Hatta bundan sonra BK5 ile PA900 ü yan yana pek konuşmayacağım,insanlar ister istemez rahatsız olabilirler..

Moderatör tarafında düzenlendi: