• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Nedir bu herşeyi eleştirme tutkunluğu ?

kontrast

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
roland bk5or
Arkadaşlar çuvaldızı önce kendimize bir batıralım. başka bir konudaki yazılanlar üzerine düşündüm ve yazmak istedim.gerçi diğer konuda biraz dağılmış ama konunun açılma noktasından başlayacak olursak, bence yapılan herşeyi eleştirmek yerine biraz kendimize çuvaldızı batırmamız gerek diye düşünüyorum. Şimdi sizlere soruyorum, şu BK-5 OR için yapılanlar sizce bu zamana kadar hangi alet yapıldı ki. bırakın bedava dağıtmalarını size bu yapılan işleri bedava olacağını bilmeden önce paket halinde parayla satmayı sunsalardı alır mıydınız ? almaz mıydınız? Peşinden koşulan diğer markaların yaptığı gibi... site açmışlar ve soruyorlar, ne istiyorsunuz diye, ortak olarak ne isteniyorsa onu yapıyorlar. size sunuluyor 150-200 ritim, biz ne yapıyoruz niye şu yok diyoruz. Ama biz ne yapıyoruz herşeyi klavye tek başına yapsın istiyoruz. Biz uğraşalım kendimiz çalalım, akorlar basalım, introlar çalalım istemiyoruz. Arkadaşlar bırakalım bu eleştirme sevdasını, onun yerine oturup çalmayı öğrenelim, müziği öğrenelim.Bizler daha iyi çaldıkça zaten firmalar iyi alet yapmak zorunda kalacaktır. ama kimse çalmayı doğru dürüst bilmezse, bir çok firmanın yaptığı gibi aletin bir adını değiştir, 1-2 özellik ekle, alla pulla sonra sat 3000 euroya durumu çookkkk yaşanır.

Cevap: Nedir bu herşeyi eleştirme tutkunluğu ?

Hocam söylediklerinize katılmakla beraber eleştiri konusuna tam olarak katılmıyorum. Herkesin kültürü, bilgisi, ilgisi, bakış açısı, beklentisi, kapasitesi ve amacı farklıdır. Bana ters gelen, size düz gelebilir. O yüzden herkes her eleştiriye katılmaz, sizin katılmadığınız noktayıda eleştirir. Tıpkı sizin ve benim burada yaptığımız gibi :) Sizde fazla eleştiri yapılmasını eleştirmişsiniz. Bence eleştiri düzeyli olduktan sonra fayda getirir. Tabi kuruyu yaşı birbirinden ayırmak ve üzüm yiyelim derken bağcıyı dövmemek kaydıyla. İnsan bazı şeyleri eleştirip sorgulamazsa sadece kendine verilenle yetinir. Zaten müzik piyasasındada yaşanan olay budur büyük oranda. Doğru mekanda, doğru noktayı yada kişiyi, nitelikli bir şekilde eleştirmezsek, sorgulamazsak vay halimize. Bu site bu anlamda altın değerinde bir sitedir. Sizede hak veriyorum, bazen eleştirinin dozu kaçıyor, farklı noktalara gidiyor. Buda yanlış tabi.

Kesinlikle haklısın, bende aynı görüşteyim...Eleştiri olacak, ama bunları yazarken dediğim gibi çuvaldızı kendimize de batırmalıyız diye düşündüm. Konu BK-5 ten çıktı. Şimdi düşünüyorum, alet her haliyle bir müzisyene yetebilecek kapasitede. Sitesindeki istek ritimleri inceledim.Adamların yazdığı ve paylaştığı ritimleri tekrar tekrar istemişler. Hatta o yetmemiş şarkıları istemişler, yok introsu da olsun demişler. EEE herşeyi klavye yapacaksa bize ne iş düşüyor o zaman . Öyle değil mi ? Herkesin zevkleri ve renkleri farklı. Tabi ki yazılan ritimleri beğenmemezlik yapabiliriz.Kendimize uymayabilir. ama kendimize uygun ritim yok diye eleştiryorsak bence burda durmalıyız. O zaman oturup klavyenin başına yazmalıyız. Kimseyi de şöyle ritim yok, böyle ritim yok diye eleştirmemeliyiz.

hocam sizin şuan yaptığınızda bir eleştiridir,:)
sizde eleştiricileri eleştirmişsiniz
sanırım genel eleştiriden değilde eleştiri yaparken hazırcılıktan herşeyi hazır beklemekten şu yok bu yok diye yapılan eleştirilerin dozuna mana veremediğinizden bahsetmek istediniz,

konu başlığı ile anlatmak istediğiniz farklı olmuş, :)
demek istediğinizi anlıyorum,bazen maalesef yapılan çalışmaları görmeyerek habire isteklerde bulunulur,bence bunların olması gerekir,çünkü firmalar eleştirilere göre hareket edip yapılan eleştiriden ortak nokta çıkarılıp ona göre çalışmalar yapılır,tabi eleştirinin dozu ve içerisindeki kelimeler argo kırıcı olmadan saygılı biçimde olursa bu daha çok iyi olur,herşeyin çaresi vardır,çareyi araken çalışmadan çare aramaya başladık maalesef,çareler çözümler ayağımıza gelsin istiyoruz sorun bu,halbuki çalışarak çözümler üreterek öğrenerek herşeye çare var,bu seçeneği maalesef seçmiyoruz,

Diğer konuyu ben açmıştım ama dağıldı ve yine yanlış anlaşıldıysam tekrar edeyim... Sizinle aynı şeyleri düşünüyorum ben bu kadar introlu ve versiyonlu ritim yapılmasına hakikaten kendi çapımda kızgınım.

Ben şunu diyorum. 200 tane oyun havası ritmi ve hepsi introlu olması dışında aynı parçaların farklı versiyonları da yapılıyor. Bunlar beni ilgilendirmiyor tabiki. Ben sadece bu kadar malzeme içinde 3 tane 5 tane türkü ritmi tsm ritmi olsa iyi olurdu. Introluda değil düz ritim olsun.

Kontrast, aynı şeyleri ben söyledim işte kac gündür. Hep aynı şeyler isteyenler diyorsunuz evet. Ama verilenlerde hep aynı. Ben tsm ve türkü ritmi istedim 3 tane kadar not düştüm birde intro ile uğraşmayın dedim. Bir hareket yok. Tatildeymis arkadaşlar belki geldiklerinde yardımcı olurlar.

Ayrıca bir ürün için fiyat belirlenirken yan araçlarda satış stratejisi olarak kullanılır. Alıcı da bunları bütün olarak değerlendirir. Bk5 satılırken ritim desteği ile sunuldu zaten yani fiyatın içinde bu destek. Yazılı bir kaide yok bu desteği kesebilirde. Ama çoğu kişinin tercihinde bu büyük etken. O yüzden bedavs ritim sunuyorlar lafına ben katılmıyorum.

müzisyen dediğin üretken olmalı..ritim bilmeyen müzisyen değildir..........üzerine basarak söylüyorum...ritim atamayan ritim kontrolu yapamayan müzisyen değildir...her alette ritim oluşturucu var..aleti kullanan teknik olarakta hakimiyet sağlamalı...kendi yörene ait ritimleri en iyi sen bilirsin....sesleride sen..roland e 86 dönemlerinde herkes ritim ve ses canavarıydı.herkesin kendine ait setleri vardı yöresel.şimdi nedir bu beleşçilik yaaaa....sırtınızdan yüzlerce insan para kaznmaya başladı...kazandıklarınızı ritim yazanlara ve klavye şirketlerine yediriyorsunuz...yeni nesile sesleniyorum...biz eskiler zaten kendi ihtiyaçlarımızı karşılyoruz.....üretici olalım tüketici değil....hadi bakalım bu işi yapıyorsan karşılığını verrrr..iyi çalışmalar..

torukmakto hocam sizin görüslerinize saygim var ama ayni görüste deglim

nedenine gelince ritim yazmak okadar kolay degil simdiye kadarda ben ritim yazdim buyrun diyenide yilarca görmedim yani ritim yazan ustalardan haric

ritm yazmak kolay olsaydi hic kimse arayista olamzdi ve emo baykal eco cüneyt beyler gibi ustalarada ihtiyac duyulmazdi
ayni olay bilgisayar da da var benim cevremde öyle piyanisler varki bir dügünden bir dügüne gidiyorlar orgu parmaklarinda oynatiyorlar fakat ritim konusunda sadece yazili ritimleri editliyorlar bu kisilere ben kesinlikle müzisyen degilsin diye dilim varmaz ve diyemem

demi dedigim gibi bilgisayar programcisida ayni bir firmada bilgisayar cökerse bilgisayar mühebdisini getiriyoruz

kesinlikle yanlis anlamani istemiyorum söylediklerinize saygim var ama ayni fikirde degilim

saygilarimla

torukmakto hocam sizin görüslerinize saygim var ama ayni görüste deglim

nedenine gelince ritim yazmak okadar kolay degil simdiye kadarda ben ritim yazdim buyrun diyenide yilarca görmedim yani ritim yazan ustalardan haric

ritm yazmak kolay olsaydi hic kimse arayista olamzdi ve emo baykal eco cüneyt beyler gibi ustalarada ihtiyac duyulmazdi
ayni olay bilgisayar da da var benim cevremde öyle piyanisler varki bir dügünden bir dügüne gidiyorlar orgu parmaklarinda oynatiyorlar fakat ritim konusunda sadece yazili ritimleri editliyorlar bu kisilere ben kesinlikle müzisyen degilsin diye dilim varmaz ve diyemem

demi dedigim gibi bilgisayar programcisida ayni bir firmada bilgisayar cökerse bilgisayar mühebdisini getiriyoruz

kesinlikle yanlis anlamani istemiyorum söylediklerinize saygim var ama ayni fikirde degilim

saygilarimla
ertan kardeşim biraz daha dikkatli okursan anlarsın...demek istediklerimi....sevgilerimle..

İntrolar konusunda kesinlikle katılıyorum. Güzel bi ritimle bir şarkı çalmaya niyetleniyorsun introyla giriş yapayım diyorsun bakmışsınki başka şarkı çalıyo. ne oldu boşver introyu

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri