• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Korg Pa80 Kullanıcısıyım. Or 700'e geçsem mi?

Cevap: Korg Pa80 Kullanıcısıyım. Or 700'e geçsem mi?

admin yerine ben anlatayım çalıştığım salonda yamaha mıxer va power güçlendirici var kolonlar vasat.or 700 vasat yada orta halli sesler verdi.extraya gittim arkadaşta cihazlar trombo sab bas 2 adet amerikan kolan alman anfi or 700 çıldırdı.ben bile çalarken şakınlık içersinde aleti dinliyorum o ritimlerin içindeki her enstrumanı dinledim.sesler çok gerçekçi. saz gurubu abimizin dediği gibi billur ses ve ritimler.bildiğin kaset.düğün sahipleri teşekkürler gülen yüzler ve memnuniyet.Küçük ve gençler abi ben bundan alsam nezamnda çalarım yada abi bu kaçpara süper çaldın gibi :)...salondaki or 700 ede sanatçılar yaa değiştir şunu falan filan...bilmem anlatabildimmi...

anladığım kadarıyla or700'ün seslerinin sisteme bağlanınca güzel olduğunu sölüyorsun doğrumu anladım kardeşim

Yorumlarınız için öncelikle teşekkür ediyorum.Ben şimdi bu aleti geçen yazın sonunda aldığım için çok iyi kullanmasını da bilmiyorum ve içeriği hakkında da geniş bir tecrübem yok.Ancak şunu farkettim ki org arkasında bulunan output çıkışından sesi anfiye bağladığım zaman berbat seslerle karşılaşıyorum.Aşırı hal çıkıyor seslerde.Ancak kulaklık çıkışından aldığımda daha düzgün bir ses elde ediyorum.Aynı tesisata ketron xd9 ve elektro bağlama da bağlıyoruz ve onlardan iyi derecede ses alıyoruz.Org içinde ne ayar yaptığımı da tam olarak bilemiyorum.Anlaşılan biraz sabredip pa80 den 800 e geçmek daha doğru olacak gibi.

Arkadaşım PA - 80 kadar tesisat ta TOK BAS ses veren org zor bulunur ses tesisatta bozuluyor ise muhtemelen ses volümünü ve ayarlarını iyi yapamıyorsunuz demektir. Biliyorsunuz zaten PA-80 BAS vurur birde aşırı yüklenir BAS volümleri sonuna kadar açarsanız uğultudan gayri birşey duyamazsınız. OR-700 Stüdyo kalitesinde bir alettir sesleri son derece temizdir lakin PA - 80 e alışmış biri bu orgu kullandığında SESLERİ TENEKE der :) gerçi ben buna da katılmıyorum zira her iki aleti çok iyi analiz etmiş ve kullanmış biriyim.

Madem o kadar PA - 80 e sitem ettiniz size bir bağlantı şekli yazayım birde böyle deneyin bakın düşünceniz ne olacak,

Neler Gerekiyor?
Peki PA80'in sahibine tanidigi bu ozelligi kullanmak icin neler gerekiyor? Tabi ki Korg PA80, 4 adet çift tarafli mono gitar jack'li kablo ve 4 ayri kanalini sadece PA80 icin ayirabileceginiz kadar "Line In" ayada "Input" kanali olan bir amflikator.

Nasil Yapacagim?

Oldukca basit. (Ornekte PA80'in amflikatorun ilk 4 kanalina takilacagi, 1 ve 2 . kanala UP1, UP2 ve UP3 ile Bass ve Accompaniment'lerin, 3. kanala drumlarin, 4. kanala perkusyonlarin dagitilacagi varsayilmistir)

1. Elinizdeki kablolardan birini PA80'in output bolumunun "Left" cikisina baglayin. Kablonun diger ucunu amflikatorunuzun ornegin 1. kanalina girin. Kanalin Pan bolumunu sola (left) verin.
2. Ikinci kabloyu PA80'in output bolumunun "Right" cikisina baglayin. Kablonun diger ucunu amflikatorunuzun ornegin 2. kanalina girin. Kanalin Pan bolumunu saga (right) verin.

3. 3. ve 4. kablolari sirasi ile "Output 1" cikisindan amfinin 3. kanalina, "Output 2" cikisindan amfinin 4. kanalina verin. Pan bolumu her iki kanaldada ortada kalsin.
4. PA80'i acin. Global dugmesine basarak acilan menuden "Out/In Config" ayarlarina girin.
5. Buraya Dikkat! Upper 1, 2, 3, Lower, Pad 1, 2, 3 ve 4 ayarlarini oldugu gibi birakin (Varsayilan Left&Right ayaridir. Yine de dilerseniz kendinize gore ayarlayabilirsiniz). AccDrum bolumunde ayari "Output 1", AccPerc bolumunde ayari "Output 2" yapin.

Son Olarak:
Eger surekli olarak bu sekilde kullanacaksaniz bu ayari Write tusu ile Global bolumune kaydedin. Ancak bu islemden sonra orgun hoparlorlerinden sadece "Left" ve "Right" kanallarini duyacaginizi, Drum ve Perkusyonlarin Output 1 ve 2'ye gonderilecegini, dolayisiyla davul ve perkusyonlari (ayarlari eski haline getirmediginiz surece) yalnizca amflikatorden duyacaginizi unutmayin. Eger yaptiginiz ayarlari kaydetmezseniz klavyenizi kapatip actiginizda ayarlar normale donecektir.

Yorumlarınız için saolun söylediğinizi deneyeceğim ama farkettim ki kulaklık çıkışından çok daha iyi ses aldığımı farkettim acaba orgun içindeki gerekli ayarları mı yapamıyorum diye düşünmedim değil.Dediğiniz gibi sadece bass vuruyor ve çok boğuyor sesi.Bunu dengeleyemiyorum.Sesi orgtan değil de amfiden mi yükseltmek daha doğru sizce?

sistem kalite ise kaliteli ses sistem dandikse dandik ses.tabi ayarda önemli...