• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

İkinci el klavyeler neden ucuz değil?

Gültekin

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
Değerli müzisyen arkadaşlar,

Yıllarca kullanılmış olup, eskiyen (fiziki olarak) veya arıza sebebiyle tamir görmüş veyahut günün koşullarına cevap vermeyen (ses, ritim özellikleri ve teknik servis yetersizliği vb. nedenler) çalışır durumdaki bazı marka ve modeldeki klavyelerin aradan uzun yıllar geçmesine rağmen, satın alındığı tarihteki değeri neredeyse güncelliğini nasıl korumaktadır?

Örneğin: 2.500.- Dolar gibi bir fiyatla aldığımız herhangi bir marka ve modeldeki bir klavyenin aradan 10 yıl geçmiş olsa bile, bu gün o klavyeyi ikinci el olarak satın aldığımızda neredeyse 2.000.-Dolar veya üstü bir fiyatla almak zorunda kalmaktayız.

Oysa ki, başta da açıkladığım gibi eskimiş olması, tamir görmüş olması veya özellikleri yetersiz olması neden ikinci el piyasasında maliyetin % 50'nin altına gelmemektedir? Müzik piyasasında ikinci el klavyelerin olması gereken fiyat standartların çok üzerinde midir? Yoksa normal bir durum mudur? Açıkçası merak etmekteyim. Bu konuda değerli görüş ve önerilerinizi beklerim.

Saygı ve sevgilerimi sunarım.
TSM / THM

Cevap: İkinci el klavyeler neden ucuz değil?

güncelliğini yitirmiş olan aletler oldukça ucuz mesela roland e 96 şimdi 250 lira ederken ben sıfırını 1200 dolara almıştım

ben ilk g600zümü bin dolara almıştım şimdi 3.sünü 600tlye satım aradan 7yıl geçti demekki fiyat düşüyormuş :)

korg pa80 ,2000-2001de fiyatı nasıldı bilmem ama 2000 liradan aşağıya 10 yıllık pa-80 bulamıyoruz.

zaten 2000tl den aşağı alınınan pa80 den hayır gelmez.temizi 2500-2600tl.genelde fiatlar düşer.kış aylarından sonra sezona girerken yükselir.

Arkadaşlar, fiyat düşüşlerin marka ve model ile ilgisi var mıdır? Yoksa daha çok fonksiyonel nitelik açısından mı düşmektedir? Neden Korg Pa80 fiyatı oldukça günceldir?

pa80 nin halen piyanistlerin ihtiyacına yeteri kadar cevap vermesi,nevalesinin çok bol olması,italyan malı olması,en önemlisi sample olması,ikinci el satışının çok kolay olması ve kar ettirmesi,kendi sıflarındaki orglara tercih sebebi olmaktadır.haliyle fiatı da ucuz olmamaktadır.saygılar..

biz 2 tane ketron x1 i sene 2002 de adet başı 4350 te ye almıştık birini sattık 2 yıl önce 1650 liraya biride gittti gider...

akor hocamın söylediklerine aynen katılıorum...

genelde çok tutulan orgların fiatı neredeyse sıfırı ile aynı kalıyo,,ama tutulmayan orgların ikinci el fiatını bırak sıfır fiatı çok düşüyo ama yinede alımda satımda sorun oluyo,,piyasa acaib bi piyasa hangi orga rağbet var o org alıp başını gidiyo,,10 senelikte olsa aynı,,ama bazı orglar var 2010 yılında çıkıyo ama 2000 yılında çıkan orgun ne rtmini ne sesini tutuyo maalesef işte bu yüzden adam 10 senesine bakmıyo rtmdeki seslerdeki tatlılığa bakıyo,,piyasa maalesef bundan ibaret,,