• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

DanteTR Cubase Ritim Yazma Temelleri Serisi

Cevap: DanteTR Cubase Ritim Yazma Temelleri Bölüm 1

Salim abi merhaba cihazı alalı 2 gün oldu çözmeye çalışıyorum şu o.t.s tuşu tam anlamıyla nasıl kullanabliriz biraz açıklarmısın abi zahmet olmassa ve cihazı biraz daha anltırsanız çok iyi olucak abi şimdiden teşekkürler.

tam olarak sıkıntın nedir?

bir de ots ile ilgli şu konuyu incele

Salim abi merhaba cihazı alalı 2 gün oldu çözmeye çalışıyorum şu o.t.s tuşu tam anlamıyla nasıl kullanabliriz biraz açıklarmısın abi zahmet olmassa ve cihazı biraz daha anltırsanız çok iyi olucak abi şimdiden teşekkürler.

Talibi kardeşim.lafım sana değil, Salime. Buyur burdan yak. DANTE-TR OTS 4 ses kullanımı .. nı incelemeden veyahut araştırmadan hazır löp soru. Hepsine tek tek mi cevap verecen, yoksa ayrı ayrı bir sayfamı açacağın. Allah sana sabır ihsan eylesin. Yukarıda anlatmak istediklerimden haksızmıyım? Talibi kardeşim sende biraz araştırıcı ol lütfen.

kusura bakmayın fevri davrandım ben klarnetçiyim ilk klavyem o yüzden bilmediğim çok şey var evet o konuyu görmemiştim aslında tamda sıkıntım o konuda olan şeydi görmemişim tekrardan kusura bakmayın.

Teşekkür ediyorum.

Bu da bölüm 2 'dir.

oncelikle cook coook tesekkurler bizi bilgilendir diginiz icin
video yu izledim de bir sey dikkatimi cek di 2 tane sorum var ?

1- galiba bu editleme yi xml le yapmadiniz dogru mu?
cunki ben xml le biraz ugrasdim onla galiba kolay

2- xml dosyasiyla ritim yazdik tan sonra direk export midi ve de smf import dan convert edmeten atabilirmiyiz?

oncelikle cook coook tesekkurler bizi bilgilendir diginiz icin
video yu izledim de bir sey dikkatimi cek di 2 tane sorum var ?

1- galiba bu editleme yi xml le yapmadiniz dogru mu?
cunki ben xml le biraz ugrasdim onla galiba kolay

2- xml dosyasiyla ritim yazdik tan sonra direk export midi ve de smf import dan convert edmeten atabilirmiyiz?

Sanırım siz korg pa900 için ritim yazmayı soruyorsunuz.

Korg üzerinde XML ile ilgili bir bilgim yok maalesef.

Sanırım XML olayı da sadece KORG için yapılmış bir olay. (Bu sadece ihtimal)

Kısacası XML 'i hiç incelemedim.

Fakat, videolarda anlattığım konu, bu işin temellerini anlatıyor.

Ritim yazmak konusunda da markalar farklılık gösteriyor.

Örneğin bu konuyu Korg için anlatsaydım MARKER kanalı açmamıza gerek kalmayacaktı.

2. videodaki gibi, 8 kanallı bir midi doyası hazırlayıp bunu (V1cv1) olarak adlandırıp cihazın üzerinden 1. varyasyona SMF import diyecektik.
daha sonra 8 kanalları bir midi daha yapıp bu kez (V2cv1) olarak adlandırıp cihazın üzerinden 2. varyasyona smf import diyecektik...

Bu konu roland için olsaydı, bu kez ilk iki videodaki gibi Marker kanalı oluşturup, yine loceter'lar dizerek 8 kanal midi açıp kanal bilgilerini doldurup, akor ve introları MAJ olarak yazıp bir midi dosyası çıkaracaktık. Aynı işlmleri tekrar edrek birer tane de MIN ve 7 li akorlardan oluşan midiler çıkaracaktık. Sonucunda elimizde 3 adet full elementleri (main a b c d,intra a intro b.....) olan MAJ MIN 7 akorları için ayrı yazılmış midi dosyaları olacaktı...

Kısacası Temel aynı, ama yöntemler farklı.

Bri de konunun birtinde Cutoff ve Resonance sormuşsunuz sanırım.

Midide bunlar CC71 (Harmonic) ve CC74 (Brightness) tür.

Kanallar içinde nasıl kullanıldığını resimleri inceleyerek görebilirsiniz.

bunlar ciddi ve harika bilgiler Salim...
Vst lerle boğuşmaktan midi data bilgilerini hep göz ardı etmiştim, benim için de iyi oldu, altın değerinde bilgiler var burada gerçekten...

Ch.

evet cok deyerli ve basit gibi gorunsede onemli bir konu
pa 900 kendi fabrika sesleriyle bu bilgiler sayesinde mukemmel set hazirlana bilir
pa 900 pa3x xml liyle calisiyor ve sesleri yazmadan once bu dosya sayesinde bir code eklemeden dinleyip yaza biliriz
bende cubase de midi konusu hic incele memisdim
ama gercekten cok tesekkur ederim neti alt ust etmisdim de bu bilgiler yoktu

size minnet dariz ve takip edicem bu sayfayi
:eek:

3. Videoyu sabirsizlikla bekliyorum salim hocam