• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

A2000 Ses volüm sorunu

klavyeci07

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg PA600
Arkadaşlar yamahaların genel sorunumudur bilmiyorum ana şöyle bir sıkıntı var..A2000 de ses volum sürgüsü yok.O yüzden mesela ritim açıyorsun sahnede ardından bir ses seçiyorsun diyelimki yaylı seçtik.yaylının sesi çok yüksek.sahnede alttaki düğmelerden ayarlamak çok zor oluyor....Önceden sesin volümünü ayarlasak bu sefer sahnede ya düşük kalıyor ya yüksek..Pratik bir yolu varmıdır bu işin arkadaşlar...

Cevap: A2000 Ses volüm sorunu

ben o sorunu rgt ile çözdüm gegrçi emoda böyle bi sorun yok rgt de ise transpoze ritim vs kutucuklarını boş bırakıyosun sadece ses dosyası kalıyor rgtde istediğin volumde ayarlayıp sesi kilitliyosun rgt ye ve istediğin ismi veriyosun mesela halk, sahne, pop,arabesk,dilediğin kadar rgt yap ve orgun rgt bankına kaydet istediğin zaman çağır hazırda 8 tane ses rgtye yüklensin saygılar.....

ben o sorunu rgt ile çözdüm gegrçi emoda böyle bi sorun yok rgt de ise transpoze ritim vs kutucuklarını boş bırakıyosun sadece ses dosyası kalıyor rgtde istediğin volumde ayarlayıp sesi kilitliyosun rgt ye ve istediğin ismi veriyosun mesela halk, sahne, pop,arabesk,dilediğin kadar rgt yap ve orgun rgt bankına kaydet istediğin zaman çağır hazırda 8 tane ses rgtye yüklensin saygılar.....

Çok teşekkür ederim bilgiler için...Rgt leri ayarlıyorum fakat korgtaki gibi ses volum sürgüsü olmadığı için sahnede kullanırken örnek olarak ritmin ses seviyesini master volumden azaltıp artırınca ister istemez bazı enstrüman seslerinde volumlerini azaltıp artırmak gerekiyor.Buda sahnede sıkıntıya yol açıyor.Önceden ne kadar ayarlasanda sahnede azaltıp arttırmak gerekiyor...Bu sorunu nasıl çözebilirim...

vah arkadaşım vah evet bu klasik sorunun farkına varmışsın ve malesef bu balans ayayırını tutturmak imkansız gibi bir şey malesef birde işin kötü yanı ritim volümüde komple azalıp çoğalmıyor tek tek kit1 kit2 bas chord 12345 ayarlamak lazım ve ayarlasan bile eğer ritim org içinde ise kaydedemezsin bile ancak bu ritimi usb ye atıp kullanman lazım benim ömrümü çürütmüştü bu ayar meselesi:) or700 kullanırken.Birde klavye nin dandikliği insanı üzüyor birde şarkı defterine transpoze koma ayarı ve usb den ritim kaydedilemiyor ben böyle şarkı defterinin ancak içine.....

A 2000 de ana ekranda (MAIN) altta style yazan yerden ritimin hepsi (akompanya ile vs) kısılıp açılır. Bu bolgeden solo ana sesler, multipadler, song volümleri de ayarlanır. Ayrıca ekranın alt solunda yer alan '' Balance'' dügmesine basıca ekran ne olursa olsun ekranın alt kısmında aynı ayar yeri açılır. Ritimi tümünün ses ayarını açıp kısmak yetmezse mixing console düğmesine bir kere basınca tüm ritim ögelerinin balans ayarları açılır. Ekranın alt soluna düşen yerda Part on off butonuna basınca ritim ögelerini tamamen açıp kapatabilir, yine aynı yerden ritimde çalan bass, davul seti, akomp aleti değiştirilebilir (part on off ekranında alt ayar butonuna basınca ritimin o ögesini kapatıp açar, üst ayar butonuna basınca enstrüman ve davul kiti seçeneklerini verir). Umarım işinize yarar..

vah arkadaşım vah evet bu klasik sorunun farkına varmışsın ve malesef bu balans ayayırını tutturmak imkansız gibi bir şey malesef birde işin kötü yanı ritim volümüde komple azalıp çoğalmıyor tek tek kit1 kit2 bas chord 12345 ayarlamak lazım ve ayarlasan bile eğer ritim org içinde ise kaydedemezsin bile ancak bu ritimi usb ye atıp kullanman lazım benim ömrümü çürütmüştü bu ayar meselesi:) or700 kullanırken.Birde klavye nin dandikliği insanı üzüyor birde şarkı defterine transpoze koma ayarı ve usb den ritim kaydedilemiyor ben böyle şarkı defterinin ancak içine.....

Abi sende baya dertliymişsin bu konuda :) Maalesef yapacak bir şey yok galiba...Aslında klavyeden çok memnunum şu an...Tek sıkıntı bu ses sorunu...Onada zamanla nalışırız heralde...Teşekkür ederim yardımların için abicim...

Pardon tuşun adı ''Part on off'' değil ''channel on off'' olacaktı.:)

main kısmında ritim sesi azalıp kısılıyor ama kalıcı olarak ritime kaydedilmiyor ve mixing konsoldan yapıp ritme kaydetmek içinde usb ye atmak lazım sürgü olmadığı içinde malesef pratik olarak kullanılamıyor.

Amattor kardeş ağzına sağlık,gayet güzel açıklamışsın ,valla bazen öyle yanlış bilgilendirmeler yapılıyorki insan kalakalıyor.

Style/volüm balansı için birden fazla ,çok net gözüken birkaç düğme var ve en pratik ses ve ritim balans ayarı ekranın sol altındaki style yazısının altındaki düğmeler ,anında komple style bölümünü aşağı yada yukarı çekmek için saniyede işe yarayan etkili bir çözümdür.

30 yıldır bu işi yapıyorum roland,solton,korg,yamaha hepsini kullandım,en son tyros4 ve a2000 kullanıyorum,ayrıca korg u da severim, 6-7 bin tl lik korg ve 10100 tl lik tyros da ,ayrı bir volüm düğmesi var ama maalesef hepsinde tepki sorunu var,hatta ses değiştirirken dikkat etmezseniz öyle bir ses patlaması olurki bütün salon dönüp size bakar.

Bütün mesele ne marka kullandığınız değil nasıl kullandığınızdır,
dersimizi nasıl çalıştığımızla alakalıdır,yeni bir klavye aldığımızda ,menüleri boşverdim hiç olmazsa yüzeysel olarak registlerin ne işe yaradığını bilelim ki kocaman s t y l e yazan düğmenin balans düğmesi olduğunu bilelim ki,soran arkadaşlara
öyle bir ayar yoktur ,şeklinde yanlış bilgilendirme yapmayalım,bilmiyorsak da lütfen yorum yapmayalım zira daha faydalı oluruz diye düşünüyorum, sevgilerimi yolluyorum....

Orhan ergin

A 2000 de ana ekranda (MAIN) altta style yazan yerden ritimin hepsi (akompanya ile vs) kısılıp açılır. Bu bolgeden solo ana sesler, multipadler, song volümleri de ayarlanır. Ayrıca ekranın alt solunda yer alan '' Balance'' dügmesine basıca ekran ne olursa olsun ekranın alt kısmında aynı ayar yeri açılır. Ritimi tümünün ses ayarını açıp kısmak yetmezse mixing console düğmesine bir kere basınca tüm ritim ögelerinin balans ayarları açılır. Ekranın alt soluna düşen yerda Part on off butonuna basınca ritim ögelerini tamamen açıp kapatabilir, yine aynı yerden ritimde çalan bass, davul seti, akomp aleti değiştirilebilir (part on off ekranında alt ayar butonuna basınca ritimin o ögesini kapatıp açar, üst ayar butonuna basınca enstrüman ve davul kiti seçeneklerini verir). Umarım işinize yarar..

Teşekkür ederim bilgiler için...