• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Roland'da (G600'de Dahil) Full Çift Kitli Ritim Yazmak Artık Çok Kolay!

OmeXrRoland

**Müzik**
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
EM50OR x2, EM55OR, G1000, BK5OR
Roland'da (G600'de Dahil) Full Çift Kitli Ritim Yazmak Artık Çok Kolay!

Evet arkadaşlar yine hepinize çok çok yardımcı olacak bir çözümle karşınızdayım. Aşağıdaki ritimin içindeki boş çift kit şablonu sayesinde, DANCE ve ORIENTAL kitleri kullanarak istediğiniz kadar çift kitli ritim elde edebileceksiniz. İstek olursa bu kit sayısını üçe, dörte hatta sonsuza çıkarabiliriz, ve yine istek olursa Başka kitleri de karıştırabiliriz. Ben en çok bu iki kit kullanıldığı için onlara yönelik şablon hazırladım. İsteklere göre yeni şablonlarda oluşturabiliriz.

1- Herhangi bir varyasyon seçin, ve DANCE kitiyle MAJOR'e, ORIENTAL kitiyle MINOR'e ritiminizi yazın. (ORIENTAL Kiti ile sınırsız, DANCE kitiyle sadece 1/32 lik e kadar tremolo izni vardır, ama nota sınırı kesinlikle yoktur)

2- ORIENTAL kit ile yazdıklarınızı MICRO EDIT ile MOVE komutunu kullanarak "003" e kaydırın.

3- MINOR bölümünde ORIENTAL kit ile yazılmış olan davullarınızı MAJOR bölümüne, yani DANCE kitiyle yazdığınız davulların üstüne yapıştırın. (Kopyalama menüsünde REPLACE değil MIX seçilmelidir kitlerin üst üste yapışması için)

4- Şimdi ritimimize MAJOR den devam ediyoruz. Bir sonraki adıma geçmeden önce akumpanyalarınızı yazın. (NOT: Ancak akumpanyalar tamamlandıktan sonra çift kit prosedörüne geçebilirsiniz. Çünkü çift kit işleminden sonra kayda girerseniz, çift kit kaybolacak yine tek kite dönecektir.)

5- Hazırladığım boş ritimin BASIC-ORIGINAL-MAJOR bölümündeki 1 mezurluk şablonu, kendi hazırladığınız MAJOR bölümündeki davulların üzerine, yine REPLACE değil, MIX şeklinde yapıştırın.

6- Ben bir mezurluk hazırladım bu şablonu. Sizin yazdığınız varyasyon ne kadar uzunsa o kadar x2 x3 şeklinde çoğaltarak kopyalarsınız.

7- Hazırladığınız ritimin MAJORdeki tamamlanmış olan bölümünü MINOR ve 7TH bölümlerine de kopyalarak geçirin varyasyonunuz tamamlanmış olsun.

-ÖNEMLİ NOT: Eğer DANCE kitide ORIENTAL kiti gibi full olsaydı, org kaldıramıyordu. Ayrıca, eskisi gibi öyle sadece kros için DANCE kitiyle uğraşmıyoruz, istediğimiz gibi full yazabiliyoruz ritimi. ORIENTAL kit zaten "003" şeklinde geç geleceği için 64 polifoniyide hiçbir şekilde aşmadan mükemmel dolgunlukta ritimler elde edebiliyoruz.-

-İKİNCİ NOT: Eğer akumpanyalarınız ritim dolgunluğu yüzünden eksik çıkıyorsa, yine yazdığınız akumpanyayı MICRO EDIT ile MOVE komutunu kullanarak "003" şekline taşıyın. Polifoni sorunu ortadan kalkacaktır-

Aşağıda örnek olması için bir ritim hazırladım. BASIC ORIGINAL varyasyonunu dinleyebilirsiniz ritiminizin nasıl olacağını merak ediyorsanız.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Roland'da (G600'de Dahil) Full Çift Kitli Ritim Yazmak Artık Çok Kolay!

güzel bir paylaşım.elinizde yeni yazılmış güzel g serisi ritim varsa paylaşıma sunarsanız ben dahil birçok arkadaşın işine yarar.g serisinin en büyük problemi aletlerin çıktığı yıllarda müthiş bir ses ve ritim çalışması yapılmış sonra bir daha yeni set çalışması yapılmamış.haliyle zamanımıza göre biraz demode kalıyor.halbuki g serisi kullanan bir sürü insan var.ancak yeni yazılan birşey yok.bütün ritimler hemen hemen birbinin aynı.nette bakıyorum adam tulum sesi yapmış insan imreniyor.ancak paylaşım yok.5 inci defa g-600 siparişi verdim.elinde gerçekten yeni yazılmış g serisi ritim (atakları uygun) olan arkadaşlar burda paylaşırlarsa çok makbule geçecek.yukarda çok güzel anlatılmış ama bu yaştan sonra benim başarmam mümkün değil.üstadlar bir el atsınlar bakalım.....

Açıkça söylemek gerekirse artık G serisine ne yapsanız boş durumda. Ben bu konuyu kullanmaktan muhtemelen bıkmış arkadaşlara son bir çare niteliğinde açtım. Bu tür aletleri eski ritimlerle bu günlerde kullanmak imkansız çünkü insanlar müzikten anlasalar da anlamasalar da beğenmiyor otomatikman. Size de tavsiyem VA7 satın almanız olacaktır. Çünkü VA7 içerisinde G600'ün ses ve kitleri aynı şekilde mevcut. Yani herhangi bir sıkıntı çekmeden rahatlıkla kullanabilirsiniz G600 niyetine. Ancak elinizde imkan varken G600 den kurtulmanız, özellikle 2013 yılında bu tür aletlere yaklaşmamanız tavsiyedir. Çünkü satmayı bırakın, kendi kullanıcısına dahi hayrı kalmadı bu aletlerin..

konu sabitlenmiştir,teşekkürler...

Ch.

Konuyu sabitlediğiniz için ben teşekkür ederim, bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır bu konu.

g serisi derken g-1000,g-70 gibi aletler de bunun içersinde.bu aletlerde çok ii işler yapan halit hoca gibi üstadlar var.ve bu orglar birbirlerinin çoğu ritimlerini okumaktadır.tertemiz şarkı ritimleri hazırlıyabiliyorlar.bence istenirse çok güzel net temiz vuruşlu ritimler hazırlanılabilir.şahsen ben g-600 için genellikle g-1000 için hazırlanmış ritimlerden uyanların(mb tı kısa) g-600 de kullanıyorum.şarkı ritimleri vs.çok kaliteli ritim kullanabiliyorum.elimde çok büyük g serisi için arşiv var ama ne kadar uğraştıysam siteye gönderemedim.isteyen olursa benle irtibat kursun,siteye göndermesi şartıyla.g-600 ve g-1000 için yok yok.özenle seçilmiş introlu,introsuz ritimler,midiler,şarkı ritim,vs.şunu da belirtmek de fayda var.ritim yazan kişinin bateri çalma bilgisi olması lazım.ataklar genellikle uygun değil.zamanında bateri çaldığım için bunu çok rahat görüyorum.

ellerine sağlık teşekkürler paylaşım için ömer
çok güzel bilgiler,mutlaka ihtiyacı olup kullanacak arkadaşlarımız çokca vardır

şimdi denecek ki arkadaş çok biliyorsan sen yap.evet doğrusu bu.ancak hayatımı müzik yaparak geçimini sağlayan biri olsam bu iş için genç yaşta başlardım öğrenmeye.ama benim mesleğim mimarlık olduğundan bu mesleğin herşeyini çözdüm ve uyguladım.org olayı son 4 yıllık filan öylesine başladığımda yaş 55 in üzerlerine çıkmıştı ve etrafımda müziğin m sinden anlayan yoktu ve hala yok.haliyle hazıra konma mecburiyeti oluştu.neticede fazlasıyla yetecek kadar nevale seçerek arşiv yaptım.ben yeni çalışma derken örneğin son zamanlarda çıkan roman taylan ritim vs.gibi çalışma anlamında demiştim.bir de örneğin tulum gibi sesler elde etme.nette izliyorum hayran kalmamak elde değil.bence istenirse olabiliyor.

şimdi denecek ki arkadaş çok biliyorsan sen yap.evet doğrusu bu.ancak hayatımı müzik yaparak geçimini sağlayan biri olsam bu iş için genç yaşta başlardım öğrenmeye.ama benim mesleğim mimarlık olduğundan bu mesleğin herşeyini çözdüm ve uyguladım.org olayı son 4 yıllık filan öylesine başladığımda yaş 55 in üzerlerine çıkmıştı ve etrafımda müziğin m sinden anlayan yoktu ve hala yok.haliyle hazıra konma mecburiyeti oluştu.neticede fazlasıyla yetecek kadar nevale seçerek arşiv yaptım.ben yeni çalışma derken örneğin son zamanlarda çıkan roman taylan ritim vs.gibi çalışma anlamında demiştim.bir de örneğin tulum gibi sesler elde etme.nette izliyorum hayran kalmamak elde değil.bence istenirse olabiliyor.

Aslında bir kaç kişinin bir araya gelme imkanı olsada ritim yazılsa ne güzel olurdu. ancak bu şekilde yeni ritim ve set üretilebilir bu zamanda hocam...