• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

roland gw-8 hakkında bazı sorular

romeo22

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
merhaba roland gw-8 kullanan arkadaşlara bazı sorularım olacak tanıtım videosunu izledim bazı yerlere kafam takıldı 10 tane bank var her bir banka on ses ve ritim atayabiliyoruz sanırım. orda bank, on/off ve lock tuşları var bunlar tam olarak ne işe yarıyor açıklarsanız sevinirim. şöyle bir örnek vereyim ben gw-8 alırsam bir tane bankanın 0 ına çiftetelli 1 ine 9/8 2sine halay vs kullandığım bütün ritimleri koyacam. ve bunları yazarken birer sesle beraber yazıyoruz sanırım. videodan anladığım kadarıyla seslerde dolaşmam için baska banklara yazdığım seslere girmem bunu yapmak için bank tuşuna basıp istediğim banka girip lock tuşuna basmam gerekecek sanırım? ve seslere başka türlü kolay ulaşmanın yolu varmı?bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim bu alet hoşuma gitti zaten roland hastasıyım. ne kullandığımı merak ediyorsanız g-600 kullanıyorum g-600 zor bi alet bende artık roland marka ve kullanımı kolay bir alet istiyorum mesela şöyle banktan 1 tuşa basayım ritim değissin ondan sonra daha önceden yazdığım seslere bir iki tuşa basıp ulaşayım... şimdiden teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
bu konuda en bilgili kaynak kişi keşanlı mustafa hocamdır kendisi bir seneden fazladır gw 8 kullanıyor ve bizlerlede her bilgiyi ve demolarını paylaşıyor
allah razı olsun keşanlı mustafa hocamdan çok bilgiler öğrendik

gw 8 de 100 adet user ritim 100 adette favori performans var
editlediğin tek veya çift sesleri favori performanstan çağırmak en kolay ve pratık yol sahnede kullanım açısından
on/off tuşalrı favoriteyi devteye sokuyor bank tşuyla 2 bank ı açıyorsun 10 adet ses karşında tek dokunuşla
ritimleri ritim kısmındaki user e basıp ekrana çıkan listeden tekerlek le üzerine gelerek enterle seçiyorsun
lock dügmesi ışıgı yanıkken sesler ve ritimler birbirinden bağımsız seçilebilir
lock dügmesi kap0alı iken ritim seçtiğinde o ritime bağlı ses veya ses seçtiğinde o sese bağlı ritmde seçilmiş olur
not: bende gw 8 yok yaza almayı düşüğnüyorum verdiğim bilgilerde bazı hatalar olabilir bildiğim kadarıyla yardımcı olmak istedim :en doğru ve en detaylı bilgileri size kesanlı mustafa hocam aktarabilir

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.. bende bu aleti düşünüyorum rolanddan vazgeçemiyorum ama aletin pratik olmasınıda istiyorum..

bu alette çift çift setli ritm yazılabiliyomu?ama g-1000 deki gibi değil.yani alette ritm yazma bölümünü açtığımda davul setleri için 2 tane ayrı kanal açılabiliyomu?

bu alette çift çift setli ritm yazılabiliyomu?ama g-1000 deki gibi değil.yani alette ritm yazma bölümünü açtığımda davul setleri için 2 tane ayrı kanal açılabiliyomu?

ritim yazarken 3 ayrı davul kiti kulanabilirsin, buda sanırım ritimbox lı klavyelerde bir ilk...

ses özellikleri bakımından piyasa aletleri içinde bence fiyatına göre ve analog modifye bakımından bir numara çalarken sesin özellikleri duya duya değiştire biliyorsun reverb -chors bas -tiz ayarlarını yapabiliyorsun
ayrıca 3 farklı drum kitle ritim yazılabiliyor bence bu özellik çok önemli

Bu konulara daha önce değinmiştik ama silindi..Gw8 de fazla dügme olmadığından tek hareketle 1 favorit kısmına 10 ritim 10 sese tek tuşta erişirsiniz.Düğme fazla olsaydı mesela 20 tane olsaydı 20 ritim ve sese ulaşılacaktı...Veya roland bazı madellerinde olan(Va7-or 55-e 50-60-80) her ritme 4 ses OTS özelliğini koysaydı daha iyi olurdu..2 nci favoritte ilave 1 tuşa basmak gerekir.Bu konuyu tekrar detaylı anlatacağım daha sonra....

ritim kanalı sonsuz...yani 3-4-5 kanalı 5 farklı davul kitine ayırıp kayıt yapılıyor...Midide ise dışarıdam midi sinyalinde farklı kitleri okutmama ragmen üzerinde ise 2 kit yazılı olup 16 kanala koyduğu davul kitini GM2 kitlerden şeçmek zorunlu 10 kanal ise serbest bırakılmış...Burada 2 versiyonda diğer orglara uygunluk düşünülmüş olabilir veya ritim kısmında 2 den fazla istenilen kit şeçimi yapıldığı unutularak bu özellğin midi kayıt kanalına aktarımı yok olmuş .Belki de ben çözemedim...

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar mustafa abi özellikle sana. daha ayrıntılı açıklayacağını belirtmişsin bunu dört gözle bekliyorum..