• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

G-600'de Çift Kitli Ritim Yazımı (Anlatım)

OmeXrRoland

**Müzik**
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
EM50OR x2, EM55OR, G1000, BK5OR
G-600'de Çift Kitli Ritim Yazımı (Anlatım)

Merhabalar arkadaşlar. Gördüğüm üzere forumda çoğu G-600 kullanıcısı nasıl çift kitli ritim yazılacağını arıyor/bilmiyor. Bu işlemin nasıl yapılacağını elimden geldiğince anlatacağım şimdi..

Not: Anlatacağım yol Roland'ın tüm ritim yazan aletlerinde geçerlidir. Ritim yazmayı bilen herkes kullanabilir ve tamamen zararsızdır.

İlk önce herkesin anlaması gereken bir nokta var. G-600 ÇİFT KİTLİ RİTİM YAZAMAZ Bizim yapacağımız iş ise benim bulduğum bir hile ile bu işlemi yapabilmek.

1- Başlangıç için 2/4lük bir ritim yazalım ve yazarken sadece oriental kit kullanalım. Ritimi "kros/kick" kullanmadan yazıyoruz. (Yani her zamanki gibi ritimi yazıyoruz, ancak kros/kick kullanmıyoruz)

2- Ritimimizi üstte belirtilen şekilde yazıp kaydettikten sonra, çift kitli bir 2-4 ritim buluyoruz.

3- Çift kitli ritimin Original Advanced bölümünü açın ve Maj olarak ayarlayın. Daha sonra da "Erase" bölümünden kros/kick hariç herşeyi temizleyin.

Not: İsterseniz "Micro Edit" kullanarak da kros/kick ve program change hariç herşeyi temizleyebilirsiniz.

4- Kros hariç herşeyi temizlediğimiz için artık sadece 2/4lük bir kros duymalıyız. Eğer duyabiliyorsak işimiz tamam. Ancak hala fazladan enstrumanlar duyuyorsak temizlemeye devam edin.

5- Sadece kros duyabileceğiniz noktaya geldiğinizde artık ritimi kaydedebilirsiniz. Ardından da ilk yazdığımız, krossuz ritimi bulup yükleyin.

6- Ritimimiz yüklendikten sonra "Copy" bölümüne gelin ve içini boşaltıp sadece kros bıraktığımız çift kitli ritimi bulun. "From 1" sayfasında "Original Advanced ve Maj" seçeneklerini seçin. "From 2" sayfasında ise "Replace" yerine "Mix" seçin. Bir alt menüye inip yine "Original Advanced ve Maj" seçin ve "Execute" yapın.

7-Ritim yazma menüsünün ana ekranına gelin ve "Original Advanced ve Maj" bölümünü seçip start'a basın. Artık çift kitli bir ritiminiz var!

Sorabileceğiniz sorular:

* Sadece 2-4 mü yazabiliriz?

Biz bu örnekte 2-4lük bir ritim yazdık ancak siz isterseniz 7-8, 9-8 yapın farketmez. Sadece içini boşalttığımız ritiminde aynı ölçüye sahip olduğundan emin olun.

* İlla ki Oriental Kit mi seçmek zorundayız?

Sadece Oriental kit kullanmış olabiliriz, ancak isterseniz ethnic veya diğer kitleri kullanabilirsiniz. Tamamen sizin tercihiniz. Ancak yine içini boşalttığınız ritiminde Ethnic kit ile yazılmış olmasından emin olmalısınız.

* Sadece kros/kick mi ekleyebiliriz? Krosla aynı anda Taiko vs kullanamazmıyız?

Yukarıdaki işlemlerin hepsini yapın. Daha sonra Micro Edit bölümünü açın ve kros sesi duyduğunuz zaman "Insert" i seçin ve Execute deyin. Yeni pencere karşınıza geldiğinde, krosla aynı anda vurmasını istediğiniz enstrumanı vurun (sadece bir sefer, ki zaten ekranda yazacak vurduğunuz enstruman) daha sonra yine execute deyin ve Micro Edit'ten çıkın.

İşte hepsi bu kadar. Bundan daha basit anlatmam ne yazık ki mümkün değil.

Umarım faydalı olmuştur!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: G-600'de Çift Kitli Ritim Yazımı (Anlatım)

teşekkürler emege saygı

konu güncel arkadaşlar, çünkü bu önemli ve merak edilen bir olay..

Konu sadece burada açıklanmış da uğraşacak pianist nerede.....

bravo kardeşim güsel anlatmışın.....
ben işalla
.ben uraşırım keşanlı ben valla......
10 yıldır yapıyorum.be a.son aldığım roland G 70 de bile çözdüm işi...hep de söledim.roland kullanıyorsanız mutlaka ritmleri bu hale getirin diye hem va 7-76 hem 600-800 ve ya g70 e 80 genelde kimsenin haberi yok yok zate herkes çıstak. ritmede gerek yok. hatta çok kullandığınız roland ritmlerini yollayın çok kitli hale getirem deye. kimseler pek ilgilenmedi.en güseli çıstak devam be a.

sayın mustafa bey, eğer g600 kullanıcısı olup da çaresiz kalsanız emin olun öyle bir yararlı ki bu anlattıklarım..

halit hoca, yorumların için teşekkürler. G70 de çift kitli ritim yazmak çok çok daha kolay. ama or&rb ve or&techno gibi muazzam büyüklükteki kitler varoldukça bence kullanmanıza hiç gerek yok..

saol kardeşim ....g1000 için yaptyığın çok setli ritmlerden örnekler verebilirmisin.ne olursa tabe ....ben hala g1000 kulllanmaya devam ediyorum....ayrıca bu g70 hakkında sanırım senden örenecek çok şey var ...o kadar basit değil setleri değişmek bi de bahsettiğin kitler iyi olmasına rağmen çok eksik bu konularda bilgiler verirsen çok memnun olurum.

tabii ki halit hocam, sadece eski bilgisayarı kullanmam lazım çünkü disket sürücüsü bi onda var.. ararım ben sizi hazır olduklarında.

siteye yüklemen kafi herkes faydalanır....genelde öle yap .yükle buraya ...hoş rolandcı kalmadı ama . gene de faydası dokunur.belki çok setli slovların işime yarayabilir.....ben kendi ritmlerimi üretiyorum ben de her şarkının kendi ritmi vardır.öle çıstak çıstak aynı ritmle çalmak bana göre değil...hayırlı işler kardeşim.işlerin açılmıştır umarım